Výzva zákonodárcům: Pro cirkusy bez divokých zvířat

Poslankyně a poslanci Parlamentu ČR, Sněmovní 4, Praha 1, 118 26; Senátorky a senátoři Parlamentu ČR, Valdštejnské náměstí 17/4, Praha 1, 118 01Vážené členky a vážení členové Parlamentu ČR,


žádáme Vás o důslednou ochranu všech divokých (volně žijících) druhů zvířat v cirkusech v ČR.


V současnosti platí v ČR zákaz drezury a vystupování v cirkusech u nově narozených primátů, ploutvonožců, kytovců (vyjma delfinovitých), nosorožců, hrochů a žiraf. Žádáme, aby v cirkusech přestali být využívány i ostatní zástupci volně žijících druhů zvířat.       

   

Naše požadavky na změnu legislativy se opírají zejména o následující skutečnosti:

  • Volně žijící druhy zvířat by měly být chovány pouze za účelem ochrany ohrožených druhů.

  • Mnozí odborníci upozorňují, že cirkusy ze své podstaty nemohou volně žijícím druhům zvířat zajistit podmínky pro kvalitní život.

  • Malé děti jako jedni z nejčastějších návštěvníků získávají v cirkusech zkreslený pohled na vztah člověka ke zvířatům.

Ve svém názoru na zvířata v cirkusech nejsme sami. 74 % občanů České republiky je pro rozšíření stávajícího zákazu drezury a vystupování zvířat v cirkusech na všechny druhy volně žijících zvířat, jak ukázal reprezentativní průzkum veřejného mínění ze září r. 2018 od agentury Focus. Za tímto názorem stojí také velká řada českých odborníků.

Současně již v 15 evropských státech přijali opatření, aby zabránili zneužívání všech divokých druhů zvířat v cirkusech (např. Belgie, Irsko, Lucembursko, Norsko, Portugalsko, Rakousko).

My, níže podepsaní se přidáváme k Výzvě zákonodárcům: Pro cirkusy bez divokých zvířat.