Proč byste neměli brát děti do cirkusu

Následující text nemá za cíl strašit děti nebo jejich rodiče. Byli bychom ale rádi, kdyby vás přiměl uvažovat aspoň na chvíli o tom, proč nebrat děti do cirkusu.

Dětem se zvířata přirozeně líbí. V dnešní době, kdy je naše každodenní okolí zbavené zbytků přírody a přirozeného kontaktu se zvířaty, je každé setkání se živým tvorem pro děti zážitkem. Berou věci kolem citem, ale nemají ještě takovou schopnost posoudit je rozumem.

Setkáváme se ale občas s vyprávěním lidí, kteří určitý rozpor v používání zvířat cítili už v dětství.

Na jedné straně radost z živého tvora pár centimetrů od sebe, na straně druhé špinavé mřížoví klece, zapáchající ustájení a nepřirozené prostředí tak odlišné od obrázků nebo filmů z původního prostředí zvířat v přírodě.

A k tomu podivné pocity ze cvičení zvířat v manéži, z věcí, co normálně např. medvědi nebo sloni nedělají…

V hodně lidech vyvstane tedy časem problém, co si s podobnými otázkami počít? Jak dát dohromady touhu po přírodě a kontaktu se živými tvory a volbu navštívit cirkus se zvířaty?

Takže zkusme přemýšlet, proč bychom děti neměli brát do cirkusového zvěřince nebo manéže:

1. není to dobré pro psychiku a poznání dětí

Zvířata v cirkusech nežijí v přirozených podmínkách, a ani se tomu nepřibližují. Poměry v cirkusových zvěřincích jsou natolik stísněné, že to jednoduše není možné.

Děti by se měly učit poznávat zvířata v jejich přirozeném prostředí prostřednictvím filmů, fotografií, nebo pobytem v přírodě.

Nevadí, když vaše dítě nebude vidět medvěda na motorce, tygra skákat z místa na místo nebo slona panáčkovat. To přece není jejich přirozené chování. Nevadí, když neuvidí medvěda za mřížemi ze vzdálenosti dvou metrů. Takové poznání jim o životě zvířat a o pochopení významu přírody a zvířat nic moc neřekne.

Z psychologického hlediska je pro děti důležité, aby se spíše učily soucitu a schopnosti vcítit se do duše zvířat. Rozhodně pro ně není dobré, když se pasivně dívají na to, jak člověk prostřednictvím různých metod zvířata ponižuje, manipuluje s nimi a nutí je k činnostem, které jim nejsou vlastní.

Pro samotné dítě není dobré, aby pozorování takového chování bylo přítomno a odnášelo si z cirkusu poznání, že se člověk může ke zvířatům chovat jako neomezený vládce.

Naše rada:

– běžte s dětmi do přírody, dívejte se, co se děje kolem vás v nejbližším okolí v lese, v parku
– sledujte přírodopisné filmy v televizi nebo na DVD, pokud chcete dětem ukázat zvířata v jejich přirozeném prostředí
– naučte svoje děti, že i pro zvířata je důležitou hodnotou svoboda, a ne uzavřená klec a plnění rozkazů někoho jiného
– navštivte ekologické středisko ve vašem okolí, kde chovají domácí zvířata v dobrém prostředí, např. v Praze Toulcův dvůr


2. není to bezpečné

Zvířata v cirkusech jsou pod neustálým tlakem a nikdy není vyloučeno, že nedojde k nějakému incidentu.

Podívejte se na tato videa a posuďte sami, zda je dobré vystavovat vaše děti případnému nebezpečí.

Je dobré si uvědomit při sledování těchto videí, že za útok nikdy nemůže zvíře, ale člověk. Zvíře jedná instinktivně, ale drezér si plně vědom nebezpečí svého konání.

Slon zranil drezera a utekl z cirkusu

Rozzuřený lev napadl drezera, který ho dráždil

Lev napadl drezera

Krokodýl napadl v Českých Budějovicích syna majitele cirkusu Berousek

Naše rada: nechcete-li riskovat, nenavštěvujte cirkusy s nebezpečnými druhy zvířat – se lvy, tygry, pumami, slony nebo medvědy. Nikdo vám nezaručí, že nedojde nikdy k podobným příhodám jako na uvedených záběrech. Návštěvníky těchto cirkusů jistě také ujišťovali, že je vše v pořádku. Neriskujte zbytečně.


3. může to uškodit jejich zdraví

– pokud je vaše dítě alergické, nemělo by navštěvovat zvěřinec, ani samotný cirkus – více informací

– zvířata (sloni, velbloudi, a další) mohou šířit tzv. bovinní tuberkulózu – více informací


Naše rada: dejte na doporučení lékařů a nevystavujte děti i sebe riziku onemocnění.


4. cirkusy zaměstnávají lidi s podivným chováním

Podívejte se na záběry, které ukazují, jací lidé také mohou v cirkusech pracovat. Kdo a jak zaručí, že se chovatelé v cirkusech chovají k zvířatům slušně, a kdo zaručí, že existuje kontrola a nemůže k podobným incidentům docházet?

–  na novém videu z britského cirkusu Bobby Roberts Super Circus se o slonici „stará“ člověk, který ji mlátil, bodal do obličeje vidlemi a bil do nohou.

– na videu z amerického cirkusu Ringling Brothers můžete vidět metody drezerů a lidí, kteří mají na starosti zvířata

– zpráva z Německa – Dva cirkusové klany se v Německu krvavě porvaly o místo

Naše rada: zvažte, zda je dobré podporovat odvětví zábavy, které je založeno na fyzickém týrání a nucení zvířat k drezuře, která je pro ně nepřirozená. Chcete svými penězi podporovat lidi, kteří na vás vydělávají peníze a ke zvířatům se mohou chovat podobným způsobem?


5. cirkusy používají nefér praktiky, jak přilákat děti do cirkusu

Možná jste již toto zažili, pokud vaše děti navštěvují školku nebo školu. Na různých místech ve školce nebo ve škole se objeví tzv. vstupenky, které lákají děti na návštěvu cirkusu a slibují vstupné zdarma.

Celá tato akce ovšem směřuje k tomu, že dítě sice půjde zdarma, ale jen v doprovodu rodiče, který ovšem musí zaplatit. Samotné dítě by nikdy nešlo, a tak cílem je přilákat platícího dospělého. Cirkus potom nasadí takové vstupné, že si i tzv. lístek zdarma vybere na vstupném pro dospělého.

Stejné praktiky provádí cirkusy i ve spolupráci s některými českými deníky.

Naše rada:  nenechejte se zlákat touto klamavou reklamou a pokud cirkusy rozdávají tyto „zdarma“ vstupenky po školkách a školách, dejte vědět řediteli, že si to nepřejete.

Máte-li nějaké zkušenosti v tomto směru ze svého dětství nebo se svými dětmi, napište nám je do komentářů.

Vytiskněte si naše omalovánky o cirkusu pro děti nebo si o ně napište.

Děkujeme, že budete o těchto argumentech přemýšlet a před návštěvou cirkusu o nich budete se svými dětmi diskutovat.

Sdílet článek/Uložit do oblíbených