Co dělat, když přijede cirkus

Před tím, než cirkus přijede:

Zjistěte, kde bude cirkus vystupovat a snažte se domluvit schůzku se starostou městské části nebo obce. Na schůzku se vybavte co nejvíce materiály (letáky, zákon, vyhláška, video – poskytne SZ Plzeň) a pokuste se přesvědčit starostu o nevhodnosti účinkování cirkusu se zvířaty ve vašem městě.

Ve větších městech vystupují cirkusy v prostorech mezi panelovými domy, lidé si často stěžují na nadměrný hluk, který cirkus způsobuje. Pokuste se v místech účinkování cirkusu roznést letáky proti cirkusům se zvířaty a zkuste získat mezi místními odpor k účinkování cirkusu.

Rozešlete místním školkám a školám letáky o cirkusech a cirkusových zvířatech.

Napište si nám o materiály proti týrání zvířat v cirkusech.

Když cirkus přijede do vašeho města:

Navštivte zvěřinec cirkusu a pokud to bude jen trochu možné, pokuste se vyfotit či natočit na kameru co nejvíce zvířat (typicky týrané zvíře – opice na řetězu, slon ve stanu na řetězu, šelmy v malých klecích).

Snažte se co nejvíce pozorovat dění v cirkusu, např. na jak dlouhou dobu se dostanou šelmy ven z klecí, jak se cirkusáci ke zvířatům chovají atd.

Napište na místní veterinární správu (předloha ke stažení zde), že chcete znát přesný počet zvířat v cirkuse. V případě podezření na týrání zvířat napište námět k prošetření na místní veterinární správu (předloha ke stažení zde).

Adresu vaší místně příslušné veterinární správy najdete v tomto adresáři.

Rozdávejte každý den před představením dospělým letáky a dětem omalovánky (napište si o ně SZ Plzeň). Zorganizujte nenásilnou demonstraci (řádně ji nahlaste v místním obvodě – předloha ke stažení zde), nejlépe o víkendu, kdy cirkus navštěvuje nejvíce lidí. Na akci zašlete médiím stručnou pozvánku (kde, kdy, proč), na místě novinářům předejte tiskovou zprávu.

Když cirkus odjede z vašeho města

Zkuste se opět sejít se starostou městské části nebo obce a upozornit na týrání zvířat, ke kterému v cirkusech dochází. Pokuste se starostu přesvědčit, aby již nepovoloval účinkování cirkusů se zvířaty ve vaší obci.

Výše najdete všechny předlohy potřebných materiálů. Berte, prosím, na vědomí, že se jedná pouze o koncepty, které musíte vyplnit přesně s ohledem na konkrétní situaci.

Děkujeme za pomoc. A pošlete nám informaci + fotografie z vaší akce, včetně odpovědi z veterinární správy.

Sdílet článek/Uložit do oblíbených